I). Górówka Boruta

Opis: Rozpiętość skrzydeł 37-45 mm. Przednie odnóża są silnie skrócone, siada na 2 parach odnóży. Górna powierzchnia skrzydeł czarnobrązowa z przepaską, samica ma przepaskę żółtomiodową, samiec pomarańczową. Na pierwszej parze skrzydeł występują 4 pary czarnych oczek z białą kropką w środku; 3 oczka są duże, 1 małe (czasami go brak). Na tylnej parze skrzydeł występują podobne oczka, z tym, że u samca są ich 3 pary, u samicy 5 par. Na spodniej powierzchni tylne skrzydła są ciemnobrązowe i mają białą przepaskę. Na brzegach skrzydeł czarno-białe frędzelki (zarówno u samca, jak i samicy).
Występowanie: W Polsce tylko na południu oraz na północ od Olsztyna. Występuje w świetlistych lasach, śródleśnych polanach, na obrzeżu lasów i na drogach leśnych.
Systematyka: Erebia ligea Rząd- motyle Rodzina- rusałkowate Rodzaj- Erebia Gatunek- górówka boruta
|
II). Górówka Meduza

Opis: Jest jedną z najczęściej u nas spotykanych górówek. Występuje na śródleśnych polanach, na nasłonecznionych zboczach. Rozpiętość skrzydeł 32-40 mm. Przednie odnóża są silnie skrócone, siada na 2 parach odnóży. Na skrzydłach ma 4-5 par oczek z białą plamką w środku. Zarówno na górnej, jak i na spodniej stronie skrzydeł znajdują się one oddzielonych plamach koloru żółtawo-czerwonego. Na brzegach skrzydeł brak jasnych frędzelków.
Występowanie: Występuje na terenie całej Polski, częstsza jest w górach.
Systematyka: Erebia medusa Rząd- motyle Rodzina- rusałkowate Podrodzina- oczennicowate Rodzaj- Erebia Gatunek- górówka meduza
|