Psemek - 2010-07-19 07:59:00 |
I). Paź Królowej

Opis: Motyl dzienny o żółtym ubarwieniu skrzydeł z czarnymi i niebieskimi wzorami. Skrzydła są zakończone ogonkami. Długość skrzydła samców to 3-4 cm, a ich rozpiętość to 65-80 mm. Ciało smukłe, z małą głową, czułki ma zakończone niewielkim zgrubieniem (buławką). Na przednich nogach posiada długie włoski, skrzydła są o Uważany za jednego z najpiękniejszych owadów. Był niegdyś bardzo licznym motylem (jego gąsienice żerują na bardzo pospolitych roślinach baldaszkowatych), ale wskutek nowoczesnego rolnictwa i działalności kolekcjonerów, w niektórych miejscach niemal wyginął.
Występowanie: Zamieszkuje całą Europę, Azję i północną Afrykę.W Polsce występują dwa pokolenia: I w maju, II w sierpniu.
Systematyka: Papilio machaon Rząd- motyle Rodzina- paziowate Rodzaj- Papilio Gatunek- paź królowej
|
Psemek - 2010-07-20 10:18:02 |
II). Paź żeglarz
pod ochroną!

Opis: Motyl dzienny.Rozpiętość skrzydeł tego motyla wynosi 7-8 cm. Ubarwienie skrzydeł jasnożółte z czarnymi, klinowato zwężającymi się pręgami, tylna para skrzydeł zakończona wypustkami w kształcie szpica, na ich brzegu znajduje się dodatkowo czerwono-czarna plamka.
Występowanie: Europa, Afryka Północna, klimat umiarkowany Azji. W Polsce występuje głównie na południu i w środkowej części kraju, objęty ochroną gatunkową. Spotykany rzadko, lokalnie w coraz mniejszych ilościach. Zauważyć go można na skałkach, nasłonecznionych pagórkach, polanach i sadach.
Systematyka: Iphiclides podalirius Rząd- motyle Rodzina- paziowate Rodzaj- Iphiclides Gatunek- paź żeglarz
|
Psemek - 2010-07-20 10:18:16 |
III). Niepylak Apollo
pod ochroną!

Opis: rozpiętość skrzydeł ok. 9 cm, skrzydła są białe w plamki- na przednim pięć czarnych, na tylnym - dwie czerwone w czarnej obwódce. Jest to ubarwienie ochronne, doskonale zlewające się z barwą skał wapiennych i białych kwiatów. Motyl ten nie posiada łusek, dlatego nie zostawia na palcach pyłu--> stąd pochodzi nazwa niepylak. Lata wolno, trzepoczącym lotem, chętnie siada na kwiatach ostów. Nie jest zbyt płochliwy.
Występowanie: Polska- Tatry i Pieniny.
Systematyka: Parnassius apollo Rząd- motyle Rodzina- paziowate Rodzaj- Parnassius Gatunek- niepylak apollo
|
Psemek - 2010-07-20 10:18:36 |
IV). Niepylak Mnemozyna
pod ochroną!

Opis: Długość przedniego skrzydła 26–30 mm. Skrzydła są czarno-białe, bez barwnych plam. Wyraźny dymorfizm płciowy, samica wyraźnie odróżnia się bardziej rozbudowanym czarnym rysunkiem na skrzydłach, a także żółtawym zabarwieniem przedniej części tułowia i boków odwłoku.
Występowanie: od Pirenejów przez środkową i północną Europę oraz Turcję po góry Bliskiego Wschodu, Ural, południową Syberię i Tienszan. W Polsce na południu największa populacja zamieszkuje Beskid Niski, Bieszczady i Pieniny. Stwierdzono także obecność tego gatunku na terenie Beskidu Sądeckiego. Znacznie rzadszy jest w zachodniej Polsce, gdzie spotkać go można na jednym izolowanym stanowisku w Sudetach. W strefie niżowej, najważniejszą ostoję gatunku stanowi Kotlina Biebrzańska. Spotykany jest również w Puszczy Rominckiej, Augustowskiej i Białowieskiej.
Systematyka: Parnassius mnemosyne Rząd- motyle Rodzina- paziowate Rodzaj- Parnassius Gatunek- niepylak mnemozyna
|