Psemek - 2010-07-20 13:45:45 |
I). Modraszek Ikar

Opis: Jeden z najpospolitszych modraszków. Lata od początku czerwca do końca sierpnia. Rozpiętość skrzydeł: 25-35 mm. Samce mają górną powierzchnię skrzydeł intensywnie błękitną o fioletowym odcieniu, z ciemnym brzegiem i jasnymi strzępinami. Samice są brunatne ze zmienną domieszką błękitu; wzdłuż brzegów widoczne czerwonożółte plamki. U obu płci spód skrzydeł jest w kolorze od pastelowo niebieskiego do szarobrązowego, z plamkami wzdłuż brzegów oraz w centralnej części skrzydła.
Występowanie: Występuje w Europie, na północy Afryki i w Azji.
Systematyka: Polyommatus icarus Rząd- motyle Rodzina- modraszkowate Gatunek- modraszek ikar
|
aziza - 2010-07-20 16:39:33 |
To on u nas też jest :) Jak tu wstawia się zdjęcia?
|
Psemek - 2010-07-20 17:20:28 |
II). Modraszek Wieszczek

Opis: Rozpiętość skrzydeł 2-3 cm. Samiec niebiesko-fioletowy, jego skrzydła obrzeżone wąską, czarną linią. Skrzydła samic mają szeroką obwódkę. Spód u obojga płci biało-niebieski z czarnymi plamkami. Czas lotu modraszka wieszczka - od marca do października.
Występowanie: Europa, północ Afryki, Azja, Japonia
Systematyka: Celastrina Rząd- motyle Rodzina- modraszkowate Gatunek- modraszek wieszczek
ps. aziza, wysłałem Ci wiadomość na PW
|
Psemek - 2010-07-20 17:37:02 |
III). Modraszek Gniady
pod ochroną!

Opis: Rozpiętość skrzydeł: 30 - 34 mm. Wierzch skrzydeł u obu płci brunatny. Na spodzie tylnego skrzydła biała smuga, ciągnąca się od nasady prawie aż do zewnętrznego brzegu.
Występowanie: w Europie (Pireneje, Alpy Nadmorskie, Półwysep Bałkański, Krym, Rosja) oraz Azji Mniejszej. W Polsce spotykany jest na bardzo niewielkim obszarze Wyżyny Małopolskiej, na Ponidziu i w okolicach Miechowa. Obserwowany m.in. w Kazimierzy Wielkiej, Skotnikach Górnych, Klonowej, Krzyżanowicach, Winiarach i Piechowie.
Systematyka: Polyommatus ripartii Rząd- motyle Rodzina- modraszkowate Gatunek- modraszek gniady
|
Psemek - 2010-07-21 09:25:29 |
IV). Modraszek Orion
pod ochroną!

Opis: Rozpiętość skrzydeł 25-28 mm. Skrzydła od góry są koloru czarnobrunatnego z granatowym odcieniem i niebieskimi podkowiastymi plamkami przy zewnętrznym brzegu skrzydeł przednich i tylnych. Kolor spodniej strony skrzydeł jest biały z dużymi, czarnymi, plamami w kształcie nieforemnych kwadratów lub prostokątów. Czarne plamki występują także w komórce środkowej i na jej brzegu od strony brzegu bocznego skrzydła. Na tylnych skrzydłach przy zewnętrznym brzegu obwódka w kolorze pomarańczowym. Motyl o niewielkich rozmiarach, cechujący się wyraźnym dymorfizmem płciowym polegającym na różnicy ubarwienia samców i samic.
Występowanie: Do zachodniej Europy przez Azję Centralną aż do Japonii. W Europie występuje głównie w jej południowej i miejscami środkowej części, a także południowej części Skandynawii. W Polsce spotykany na kilku stanowiskach na Dolnym Śląsku i w Pieninach. Liczniej występuje wyspowo na Wyżynie Lubelskiej w okolicach Kazimierza Dolnym i we wschodniej Polsce.
Systematyka: Scolitantides orion Rząd- motyle Rodzina- modraszkowate Gatunek- modraszek orion
|
Psemek - 2010-07-21 09:29:51 |
V). Modraszek Bagniczek
pod ochroną!

Opis: Skrzydła o rozpiętości od 26 do 30 mm, przednie wąskie, łopatkowate, a tylne- owalne. Korpus imago pokryty nieznacznie drobnym meszkiem.
Występowanie: Występuje w środkowej i północnej Europie, aż po tereny tundrowe. W Polsce występuje na rozproszonych stanowiskach w różnych częściach kraju. Zagrożenie dla gatunku stanowi zarastanie torfowisk, a także degradacyjna gospodarka leśna w środowiskach borów bagiennych.
Systematyka: Plebeius optilete Rząd- motyle Rodzina- modraszkowate Gatunek- modraszek bagniczek
|